MediPlus.pl - Medyczny Sklep Internetowy
Kategorie

kurier w internetowym sklepie medyczym

Materace bąbelkoweMaterace ruroweMaterace piankoweCzęści i akcesoria

nfz mediplus    Realizujemy wnioski NFZ  - również wysyłkowo

Kod refundacji: S.04.01  
Kwota refundacji: 70% do limitu 250 zł - materace bąbelkowe, 70% do limitu 400 zł - materace rurowe

Materac przeciwodleżynowy GOFER Materac przeciwodleżynowy GOFER
Producent: Rena
Cena: 365,00 zł
szt.
zobacz więcej

Co daje materac przeciwodleżynowy?

Odleżyny powstają na skutek niedokrwienia, niedotleniania i niedożywienia tkanek w miejscach stale uciśniętych podczas leżenia.

Materac przeciwodleżynowy ma za zadanie rozłożyć nacisk na jak największą powierzchnię ciała. Dodatkowo materace zmiennociśnieniowe cyklicznie zmieniają miejsca podparcia ciała. Dzięki temu tkanki chwilowo odciążone mogą zostać odżywione i dotlenione. Materace przeciwodleżynowe stosuje się u osób, które na skutek uszkodzenia kończyn, lub ogólnego stanu zdrowia nie są w stanie się poruszać oraz samodzielnie zmieniać pozycji swojego ciała. Materace antyodleżynowe stosowane w profilaktyce pozwalają zmniejszyć szansę wystąpienia odleżyny u pacjenta leżącego. Materace przeciwodleżynowe dostępne są w kilku typach. Sprawdź jaki materac wybrać w zapobieganiu i leczeniu odleżyn.

Jaki materac przeciwodleżynowy wybrać? 

Największy wpływ na decyzję o wyborze materaca powinien mieć stan pacjenta. Czy chory jest całkowicie leżący, czy co jakiś czas wstaje? Najważniejsze pytanie to czy odleżyny już występują i materac musi pomóc w procesie leczenia odleżyn. Może być tak, że odleżyn nie ma i materac będzie pełnił funkcję profilaktyczną. Materac przeciwodleżynowy musi zapewniać komfort temperaturowy, właściwe odprowadzanie wilgoci, odpowiednią wentylację czy równomierne rozłożenie ciężaru ciała.

Materac bąbelkowy

Aby zapobiec odleżynom u pacjenta, który częściowo wstaje powinien wystarczyć materac bąbelkowy z pompą lub materac piankowy typu gofer.

Materace zmiennociśnieniowe a może materac przeciwodleżynowy rurowy?

Przy pacjencie całkowicie leżącym z początkami odleżyn takimi jak stałe zaczerwienienia zalecamy stosowanie materaców zmiennociśnieniowych rurowych. Sprawdzą się również materace pneumatyczne statyczne Roho lub piankowe Systam. Jeśli występują już głębokie rany, konieczne jest zastosowanie materaców rurowych lub piankowych Systam. Mają one wyższy stopień ochrony.

Ile kosztują materace przeciwodleżynowe?

Mamy świadomość, że ważną kwestią przy wyborze materaca przeciwodleżynowego jest cena. W tej kategorii sprzętu trzeba przyjąć, im cena wyższa, tym skuteczniejszy będzie produkt. Mamy świadomość, że ważną kwestią przy wyborze materaca przeciwodleżynowego jest cena. W tej kategorii sprzętu trzeba przyjąć, im cena wyższa, tym skuteczniejszy będzie produkt. Materac antyodleżynowy, aby skutecznie zapobiegać odleżynom, powinien być dopasowany do pacjenta. Rozpiętość cen jest ogromna: od 100 zł za materace bąbelkowe produkowane w Chinach do 10 000 zł za zaawansowane materace rurowe produkowane w Europie Zachodniej i Polsce.

Sugerujemy zakup, materaca przeciwodleżynowego rurowego w przedziale 400 - 600 zł. Materace rurowe są dużo trwalsze i dużo skuteczniejsze od tańszych materaców bąbelkowych.

Co położyć na materac przeciwodleżynowy?

Na materac przeciwodleżynowy powinno się położyć tradycyjne prześcieradło lub jeśli to konieczne, cienkie podkłady chłonne.

Dodatkowe warstwy mogą osłabiać lecznicze działanie materaca przeciwodleżynowego. Mogą wpłynąć na prawidłową wentylację niezbędną w leczeniu odleżyn. Materace przeciwodleżynowe pobudzające prawidłowe krążenie krwi mogą działać słabiej, w przypadku nadmiernej liczby dodatkowych warstw na ich powierzchni. Przed użyciem zalecane jest sprawdzenie wytycznych producenta. Sprzęt powinien być wykorzystywany zgodnie z instrukcją w celu leczenia odleżyn i ich zapobieganiu.

Jak ustawić materac przeciwodleżynowy?

Ciśnienie w materacu powinno być najniższe jak to możliwe. Pacjent musi być podniesiony na tyle, by nie dotykać podłoża pod materacem. Można przyjąć, że materac powinien unieść pacjenta na grubość dłoni.
Na czas czynności pielęgnacyjnych lub gdy pacjent siada w łóżku, ciśnienie w materacu można podnieść.

Wady i zalety poszczególnych rodzajów materaców na odleżyny:

  • materace piankowe typu gofer — wady: niska skuteczność, zalety: bezawaryjność, bezobsługowość
  • materace piankowe typu Systam — wady: wysoka cena, zalety: bardzo dobra skuteczność, bezawaryjność, bezobsługowość
  • materace bąbelkowe np. Protector I — wady: konieczność ciągłej pracy pompy, możliwość przebicia, zalety: niska cena, łatwość utrzymania czystości
  • materace rurowe np. Bioflote 5000 - wady: konieczność ciągłej pracy pompy, zalety: bardzo dobra skuteczność przeciwodleżynowa
  • materace pneumatyczne statyczne np. Roho Prodigy: wady — wysoka cena, możliwość przebicia, zalety: bardzo dobra skuteczność przeciwodleżynowa, łatwość obsługi. Materac pneumatyczny w łatwy sposób dopasowywuje się do wagi pacjenta i pozwala na spokojny sen dzięki cichej pracy kompresora. Materac przeciwodleżynowy pneumatyczny poza wysoką ceną jest świetnym wyborem, nawet dla osób z odleżynami 2 stopnia.

Należy pamiętać, że żaden materac przeciwodleżynowy nie zastąpi i nie zwolni z obowiązku pielęgnacji. Zmiany pozycji osoby leżącej są bardzo ważne w procesie leczenia.

Nasz sklep posiada w swoim asortymencie szeroki wybór sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, najlepszych na rynku marek. W naszej ofercie znajdziesz akcesoria i sprzęt dla pacjentów, w konkurencyjnych cenach i z szybką wysyłką. Zastanawiasz się nad materacem i dalej nie wiesz co wybrać? Zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Jednym z groźniejszych powikłań podczas długotrwałego przebywania pacjenta w pozycji leżącej są odleżyny. Aby uchronić przed nimi naszych bliskich, polecamy zakup materaca przeciwodleżynowego.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl