MediPlus.pl - Medyczny Sklep Internetowy
Kategorie

kurier w internetowym sklepie medyczym

Jednym z groźniejszych powikłań podczas długotrwałego przebywania pacjenta w pozycji leżącej są odleżyny. Aby uchronić przed nimi naszych bliskich, polecamy zakup materaca przeciwodleżynowego.

Co daje materac przeciwodleżynowy?

Odleżyny powstają na skutek niedokrwienia, niedotleniania i niedożywienia tkanek w miejscach stale uciśniętych podczas leżenia.

Materac przeciwodleżynowy ma za zadanie rozłożyć nacisk na jak największą powierzchnię ciała. Dodatkowo materace zmiennociśnieniowe cyklicznie zmieniają miejsca podparcia ciała. Dzięki temu tkanki chwilowo odciążone mogą zostać odżywione i dotlenione.

Jaki materac przeciwodleżynowy wybrać? 

Największy wpływ na decyzję o wyborze materaca powinien mieć stan pacjenta. Czy podopieczny jest całkowicie leżący, czy co jakiś czas wstaje. Najważniejsze pytanie to czy odleżyny już występują i materac musi pomóc je wyleczyć. Może być tak, że odleżyn nie ma i materac będzie pełnił funkcję profilaktyczną. 
Aby zapobiec odleżynom u pacjenta, który częściowo wstaje powinien wystarczyć materac bąbelkowy z pompą lub materac piankowy typu gofer.

Przy pacjencie całkowicie leżącym z początkami odleżyn takimi jak stałe zaczerwienienia zalecamy stosowanie materaców zmiennociśnieniowych rurowych. Sprawdzą się również materace pneumatyczne statyczne Roho lub piankowe Systam. Jeśli występują już głębokie rany, konieczne jest zastosowanie materaców rurowych lub piankowych Systam. Mają one wyższy stopnień ochrony. 

Mamy świadomość, że ważną kwestią przy wyborze materaca przeciwodleżynowego jest cena. W tej kategorii sprzętu trzeba przyjąć, im cena wyższa, tym skuteczniejszy będzie produkt.

Rozpiętość cen jest ogromna: od 100 zł za materace bąbelkowe produkowane w Chinach do 10 000 zł za zaawansowane materace rurowe produkowane w Europie Zachodniej i Polsce.

Sugerujemy zakup, materaca przeciwodleżynowego rurowego w przedziale 400 - 600 zł. Materace rurowe są dużo trwalsze i dużo skuteczniejsze od tańszych materaców bąbelkowych.

Co położyć na materac przeciwodleżynowy?

Na materac przeciwodleżynowy powinno się położyć tradycyjne prześcieradło lub jeśli to konieczne, cienkie podkłady chłonne. 

Dodatkowe warstwy mogą osłabiać lecznicze działanie materaca przeciwodleżynowego.

Jak ustawić materac przeciwodleżynowy?

Ciśnienie w materacu powinno być najniższe jak to możliwe. Pacjent musi być podniesiony na tyle, by nie dotykać podłoża pod materacem. Można przyjąć, że materac powinien unieść pacjenta na grubość dłoni.
Na czas czynności pielęgnacyjnych lub gdy pacjent siada w łóżku, ciśnienie w materacu można podnieść.

Wady i zalety poszczególnych rodzajów materaców na odleżyny:

  • materace piankowe typu gofer — wady: niska skuteczność, zalety: bezawaryjność, bezobsługowość
  • materace piankowe typu Systam — wady: wysoka cena, zalety: bardzo dobra skuteczność, bezawaryjność, bezobsługowość
  • materace bąbelkowe np. Protector I — wady: konieczność ciągłej pracy pompy, możliwość przebicia,  zalety: niska cena, łatwość utrzymania czystości
  • materace rurowe np. Bioflote 5000 - wady: konieczność ciągłej pracy pompy, zalety: bardzo dobra skuteczność przeciwodleżynowa
  • materace pneumatyczne statyczne np. Roho Prodigy: wady — wysoka cena, możliwość przebicia, zalety: bardzo dobra skuteczność przeciwodleżynowa, łatwość obsługi

Należy pamiętać, że żaden materac przeciwodleżynowy nie zastąpi i nie zwolni z obowiązku pielęgnacji.  Zmiany pozycji osoby leżącej są bardzo ważne w procesie leczenia.

Do opieki długoterminowej polecamy również łóżka rehabilitacyjne, które pomogą Państwu w codziennej opiece nad chorym. Dodatkowo polecamy również pomoce łazienkowe dla osób starszych, które ułatwią codzienne czynności higieniczne.

 

 

Materace bąbelkoweMaterace ruroweMaterace piankoweCzęści i akcesoria

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl