MediPlus.pl - Medyczny Sklep Internetowy
Kategorie

kurier w internetowym sklepie medyczym

Materace przeciwodleżynowe - 5 zalet

Kiedy stajemy przed faktem choroby bliskiego, która wiąże się z ciągłym przebywaniem w pozycji leżącej, powinniśmy przede wszystkim postarać się o maksymalny komfort leżącego. Jak wiadomo, u pacjentów długotrwale unieruchomionych istnieje wysokie ryzyko powstawania bolesnych odleżyn. Aby im zapobiegać, konieczna jest właściwa profilaktyka przeciwodleżynowa, wiążąca się z zakupem specjalistycznego materaca. Sprawdź, dlaczego warto go kupić!

Czym są i jak powstają odleżyny?

Odleżynami nazywamy miejscowe uszkodzenia tkanek skóry o charakterze martwiczym, powstające w wyniku ich niedotlenienia z przyczyny długotrwałego ucisku w danym miejscu. Tego typu zmiany są nie tylko bardzo bolesne, ale także groźne dla zdrowia. Nieleczone potrafią przenikać do głębszych tkanek podskórnych, mięśni, a nawet kości.

Powstawanie odleżyn to problem większości pacjentów leżących, a szczególnie narażone są na nie osoby:

  • niemal zupełnie unieruchomione (np. z niepełnosprawnością kończyn),
  • starsze i zniedołężniałe,
  • z zaburzoną masą ciała,
  • z chorobami współistniejącymi (cukrzyca, miażdżyca, stwardnienie rozsiane, anemia) lub onkologicznymi.

Odleżyny przysparzają cierpienia osobie leżącej, dlatego tak ważne jest, aby im możliwie zapobiegać, a jeśli już wystąpiły, to właściwie leczyć.

materac przeciwodleżynowy pneumatyczny

Materac przeciwodleżynowy - działanie

Profilaktykę przeciwodleżynową opiera się o wzmożoną pielęgnację i higienę skóry chorego, a także stosowanie materaca przeciwodleżynowego. Ma on na celu w sposób stały redukować ucisk, pobudzać pracę naczyń włosowatych, a także chronić tkanki chorego przed rozwojem niebezpiecznej dla życia martwicy. W przeciwieństwie do standardowego materaca jest to specjalistyczny sprzęt medyczny, zaprojektowany tak, by skutecznie zapobiegać odleżynom i ich następstwom.

Dobry materac przeciwodleżynowy to taki, który:

  • zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru ciała,
  • dostosowany jest do wzrostu i wagi pacjenta,
  • przyczynia się do redukcji stałego ucisku tkanek,
  • wykonany jest z naturalnych, "oddychających" włókien (najlepiej unikać materacy wykonanych z PCV),
  • zapewnia odprowadzanie wilgoci poprzez prawidłową wentylację,
  • jest wygodny dla osoby leżącej, pozwala się dobrze wysypiać i nie powoduje żadnego dyskomfortu.

Dlaczego warto stosować materace przeciwodleżynowe?

  1. Materac przeciwodleżynowy przeciwdziała powstawaniu odleżyn i pomaga zaleczyć te, które już się pojawiły. - Odleżyny to prawdziwy koszmar dla osoby, której stan zdrowia nie pozwala na samodzielny ruch i zmiany pozycji. Właściwy sprzęt rehabilitacyjny w postaci specjalistycznego materaca przeciwodleżynowego znacząco poprawia komfort długotrwałego leżenia i jest zbawienny w leczeniu odleżyn.
  2. Materac pneumatyczny wpływa na prawidłowe krążenie krwi i obniża napięcie mięśni. - Materace przeciwodleżynowe powodują pulsacyjne, naprzemienne uciskanie różnych partii ciała, przynosząc uczucie ulgi i eliminując niedotlenienie tkanek spowodowane długotrwałym naporem.
  3. Materace antyodleżynowe zapewniają komfort temperaturowy, właściwą wilgotność i odpowiednią wentylację tkanek skóry stykającej się z podłożem. - Pozostając długi czas w pozycji leżącej, chory może czuć dyskomfort związany z poceniem się części ciała stale stykających się z powierzchnią materaca. Dzięki rowkom i nacięciom materace antyodleżynowe wspierają odprowadzanie wilgoci i regulację temperatury, co poprawia samopoczucie i higienę pacjenta.
  4. Ułatwiają opiekunowi pielęgnację chorego. - Materace przeciwodleżynowe po części imitują naturalne ruchy, dlatego opiekun może zmniejszyć częstotliwość zmian ułożenia ciała chorego. Dzięki temu bliscy mogą czuć mniejsze znużenie opieką.
  5. Materac przeciwodleżynowy uśmierza ból chorego, przez co wpływa na lepsze samopoczucie i godne warunki życia. - Mniejszy ból i możliwość przybrania wygodnej pozycji ciała to ulga w cierpieniu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Zakup materaca przeciwodleżynowego przywraca obłożnie choremu godność.

Który materac przeciwodleżynowy wybrać?

Materace przeciwodleżynowe stosuje się u osób w różnym wieku i o różnym stopniu unieruchomienia, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na dobór właściwego rodzaju materaca. Ogromnym błędem jest zakup pierwszego lepszego modelu (najczęściej także najtańszego) znalezionego w sklepie medycznym. Może bowiem okazać się on nieskuteczny, a nawet wpłynąć na pogłębienie problemu.

Aby wybrać właściwy materac przeciwodleżynowy, warto jest zastosować jedną ze skal ryzyka wystąpienia odleżyn u chorego, które można łatwo znaleźć w Internecie. Najpopularniejsze skale to: WATERLOW, NORTON czy DOUGLAS. Składają się one z kilkunastu pytań, na które odpowiadamy adekwatnie do aktualnego stanu chorego, a otrzymany wynik powinien przybliżyć nam to, który materac antyodleżynowy najlepiej sprawdzi się u bliskiej nam osoby.

W naszym sklepie internetowym (https://mediplus.pl/materace-przeciwodlezynowe) możecie zakupić materace zmiennociśnieniowe (pneumatyczne), które za pomocą specjalnej pompki elektrycznej naprzemiennie pompują i spuszczają powietrze w kieszeniach materaca, a także nie wymagające zasilania, ergonomiczne materace piankowe. Wybór powinien być zawsze uzależniony od potrzeb chorego.

zapobieganie odleżynom

Materac przeciwodleżynowy rurowy

Materace rurowe w działaniu wykorzystują technikę zmiennociśnieniową. Zbudowane są z komór w kształcie walców, rozmieszczonych równolegle na całej długości materaca, w które pompka naprzemiennie wtłacza powietrze. Pulsacyjny ucisk stymuluje procesy metaboliczne komórek skóry, co sprzyja leczeniu odleżyn. Materace o konstrukcji rurowej należą do najskuteczniejszych rozwiązań profilaktyki przeciwodleżynowej. Dobrze sprawdzają się u osób wymagających opieki długoterminowej oraz pacjentów ze znaczną wagą, a także wspierają proces leczenia odleżyn już powstałych. Ponadto wiele modeli umożliwia także wyjmowanie pojedynczych komór, co jest szczególnie pomocne, gdy występują już głębokie rany.

materace bąbelkowe

Materac przeciwodleżynowy bąbelkowy

Materac bąbelkowy działa na podobnych zasadach jak rurowy, uważany jest jednak za mniej skuteczny, przez co zalecany jest tylko do opieki krótkoterminowej. Poprzez zmianę ciśnienia w poszczególnych komorach (przypominających bąbelki - stąd nazwa), tkanki chorego są naprzemiennie uciskane i stale pobudzane. Tutaj należy pamiętać, aby właściwie dobrać ciśnienie w materacu. Ciało osoby leżącej nie powinno w żadnym momencie stykać się z podłożem, tak więc w przypadku chorych z nadwagą ten model się niestety nie sprawdzi.

materac dla osoby, która nie może zmieniać pozycji

Materac przeciwodleżynowy piankowy formowany

Poza materacami pompowanymi możemy zdecydować się także na modele wykonane z pianki. Zaprojektowane są one tak, aby możliwie najlepiej rozłożyć ciężar ciała pacjenta na cały materac i w ten sposób zminimalizować ryzyko powstania odleżyn. Możemy spotkać materace wykonane z różnych pianek czy o różnych nacięciach, a także wielowarstwowe. Aby wybrać właściwy, najlepiej dokładnie zapoznać się ze specyfikacjami danego modelu, szczególnie maksymalnym obciążeniem. Materace piankowe najlepiej sprawdzą się w przypadku pacjentów, którzy mimo konieczności pozostania w łóżku, są w stanie samodzielnie zmieniać pozycję, a także jeśli posiadamy specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest zdrowie i komfort bliskiego, dlatego nie warto oszczędzać na materacu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl